Блогрол
Постинг
30.11.2011 13:13 -
До Александруполис
Автор: alexooo
Категория: Туризъм
Прочетен: 20697 Коментари: 5 Гласове:
Последна промяна: 02.12.2011 17:01

Прочетен: 20697 Коментари: 5 Гласове:
22
Последна промяна: 02.12.2011 17:01


Първото селце- Орменио на български се е наричало Черномен. То е известно с това, че тук се е водила една от най-важните битки за завземането на Балканите от Османската империя. Черноменската битка се е състояла на 27 септември 1371 г. Тук намират смъртта си воеводите Углеша и Вълкашин. След 25 години е превзета цяла България. Турската армия е била предвождана от Лала Шахин, чийто кости се пазят днес в джамията в Пловдив

Първото градче, покрай което се минава е Орестиада. То е най-северния гръцки град. Образувано е през 1923 година от гръцки бежанци. От пътя, с просто око, се виждат минаретата на Одрин. Бързах към следващата спирка- Димотика. Малко, 8-хилядно градче, с богата история. Намира се на Бяла река малко преди да се влее в Марица. На хълма, над реката, е известната крепост:







Преди градчето може да се тръгне по магистралата към Дедеагач, но ние продължихме към Бяло море. Минахме през едно селце, където бе построено много голямо летище. Нямаше нито един самолет, а за построяването му , навярно бяха изразходвани 100-ци милиони. Да не се чудят тогава южните ни съседи, от къде са дошли тези кредити! По един двулентов булевард (в ремонт).се стига до 55-хилядния град. Бил съм в другите тракийски, гръцки градове: Кавала, Драма, Комотини и Ксанти, но Александруполи ми изглежда най-зле от тях. Дали е заради кризата им, която от гръцка се изроди в европейска!? Дали Арабската пролет няма да завърши с Европейска зима!? През 1870 год. до тук е прекарана ж.п. линия от Одрин. Гарата се намира на крайбрежната улица. По нищо не се различава, от коя и да е селска гара. Не съм сигурен дали това беше основната им станция!




Дедеагачката митрополия:


Не е никакъв проблем пред блока да си построиш бензиностанция:

Разгледахме Александруполи и тръгнахме обратно. Навръщане минахме по един живописен път през гръцките Родопи, които следва извивките на българо-гръцката граница, на около 5 км.от нея. Минахме през едно ждрело. Наближихме с. Голям Дервент (някога чисто българско село). По пътя се натъкнахме на сламени колиби, които бяха нещо като местна атракция:

След това се издигнахме почти на 1000 м.н.в. под втъх Шапка 1069 м. (Има черен път до него.) Тук имаше няколко заледени участъка. Връх Шапка с ветрогенераторите. Вижда се от България.

Пояснителна табела:

Слезнахме в Голям Дервент:


След 15 километра минахме през Малък Дервент, отстоящо на 5 км. от с. Горно Луково. Следва разклон, по който трябва да се завие наляво и след още малко се минава по железния мост над Бяла река след Метаксадес. На много места по пътя има стари военни съоръжения, които могат да се разгледат свободно. Те са част от строената някога "Линия Метаксадес",построена за отбрана на Гърция от нас.

Пътеписът е осъществен благодарение на финансовата подкрепа на: Магазин за туристическа екипировка и къмпинг оборудване Deno.bg!
От Кварталният вестник с карикатури &quo...
За всяка болка има билка :)
Супер еластичните протеинови структури з...
За всяка болка има билка :)
Супер еластичните протеинови структури з...
Всички тези имена на населените места, които си посетил имат в Пловдив улици със същото наименование: Черномен, Дедеагач, Фере, Софлу. Заселилите се Пловдив по принуда, са пренесли със себе си и имената на родните им места....Това е единственото нещо, което вече им е останало... може би на наследниците им ...
Поздрави!
цитирайПоздрави!
И кой е виновен за всичко това?
Заради една чукарлива Македония сме изгубили красивата Тракия
Поздрави![/quote]
цитирайЗаради една чукарлива Македония сме изгубили красивата Тракия
Поздрави![/quote]
и аз съм ходил там
цитирайКрасивата Тракия, Добри Терпешев я подарява за втори път на Африканските гости - Данайците, въпреки, че според мирния договор в края на втората световна, това е територия на България, осигуряваща излаз на море.
Впрочем, къде ни е Македонията - пак при Данайците!!!
цитирайВпрочем, къде ни е Македонията - пак при Данайците!!!
Благодарение на това, че сме изгубили Тракия, англичаните ни подаряват на СССР в 1944 г.,(ако имахме излаз на Бяло море, едва ли щеше да се случи) а от там и всички последващи злини!
цитирайВашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене